Yeşilçam Ödülleri

2009

Yeşilçam Ödülleri'nin ikincisi 3 Mart 2009'da sanat ve sinema dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşti.

Jüri daha da genişledi: Turkcell'liler de oy kullandı…

2009 yılında "Turkcell İlk Film Ödülü" kategorisi için SMS ile oylama da, oylama sürecine dahil edildi. Turkcell İlk Film Kategorisi'nde Aday filminin adını yazıp 5201'e kısa mesaj atan Turkcell kullanıcıları da oylama sürecine dahil oldular vee beğendikleri filmler için yalnızca bir kez olmak üzere oy kullandılar.

Yeşilçam Ödülleri'nde En iyi Film Ödülü "Üç Maymun" filminin oldu. Turkcell İlk Film Ödülü ise Sonbahar filmi ile Özcan Alper'e verildi.

EN İYİ FİLM

Üç Maymun (Yön. Nuri Bilge Ceylan)

film

EN İYİ YÖNETMEN

Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)

film

EN İYİ KADIN OYUNCU

Hatice Aslan (Üç Maymun)

ÜÇ MAYMUN

film

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Ercan Kesal, Cafer Köse, Gürkan Aydın
Senaryo: Ebru Ceylan, Ercan Kesal, Nuri Bilge Ceylan
Yapımcılar: Zeynep Özbatur
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
Kurgu: Ayhan Ergürsel, Bora Gökşingöl, Nuri Bilge Ceylan
Sanat Yönetmeni: Ebru Ceylan
Yapım Yılı: 2008
Tür: Drama

Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “Üç Maymun”u oynamak, onun var olduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Onur Saylak (Sonbahar)

SONBAHAR

film

Yönetmen: Özcan Alper
Oyuncular: Onur Saylak, Megi Koboladze, Serkan Keskin, Gülefer Yenigül
Senaryo: Özcan Alper
Yapımcılar: F. Serkan Acar
Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran
Kurgu: Thomas Balkenhol
Sanat Yönetmeni: Canan Çayır
Yapım Yılı: 2008
Tür: Drama

Yusuf, 1992’de, 22 yaşında girdiği cezaevinden 12 yıl sonra çıkıp köyüne gelir. İki yıl daha yatması gerekirken geçirdiği ağır hastalık yüzünden çok az ömrünün kaldığının anlaşılması üzerine serbest bırakılmıştır. Yusuf’u, cezaevinden çıkıp geldiği köyünde (Çamlıhemşin-Fırtına vadisi) bir tek yaşlı hasta annesi beklemektedir. Babası kendisi cezaevindeyken ölmüştür... Ablası Meliha ise evlenmiştir. Annesi Rukiye Hanım (75) ağır hastadır ama tüm duaları oğlunu tekrar yanında görebilmek içindir, duaları sonunda kabul olmuştur. Artık tek düşüncesi huzur içinde ölmeden önce Yusuf’u evlendirmektir. Bu mesele için köyün önde gelen ihtiyarlarından Mustafa Amca (72) ile konuşur... Ama bilmemektedir ki zamanın akışı Yusuf için artık onunkiyle bir değildir.
Bir gece karşısına Mikahil’in ısrarı ile gittiği ilçedeki meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Elka çıkar. Olduğundan farklı ve rahat görünmeye çalışan Elka istemeden girdiği ilişkiler ağına rağmen hala ruhunu koruyabilmiştir. Elka (24) Moskova’da matematik eğitimi görmüş ve kısa süreliğine girip çıkmayı düşündüğü bu ilişki ağının artık yaşam biçimi olduğunu fark etmeye başlamıştır. Bulunduğu mekanlarda sanki ruhu yoktur. Sanki sadece bedeniyle ve başka bir kişilikle oralarda dolaşmaktadır. Bir yabancıdır…

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Yıldız Kültür (Issız Adam)

ISSIZ ADAM

film

Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Cemal Hünal, Melis Birkan, Yıldız Kültür, Şerif Bozkurt, Gözde Kansu, Goncagül Sunar
Senaryo: Çağan Irmak
Yapımcılar: Mustafa Oğuz
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
Kurgu: Ruşen Dağhan
Sanat Yönetmeni: Murat Güney
Müzik: Aria
Yapım Yılı: 2008
Tür: Drama

Alper, 30’lu yaşlarda, kendi restoranının sahibi iyi bir aşçıdır. İşinde başarılıdır ama özel yaşantısını düzene koyamamıştır. Yaptığı yemekler, günübirlik ilişkiler, paralı kadınlar üçgeninde yaşayıp giderken, hayatının akışı, bir gün Beyoğlu’nun arka sokaklarında, aradığı eski plağı almak için bir kitapçıya girmesiyle değişir.
Ada, 20’li yaşlarının sonlarında, güzel, çocuk kostümleri tasarlayıp diken, mütevazı, hayatta fazla iniş çıkışları olmayan genç bir kadındır. Bir gün eski bir kitabı bulabilmek için Beyoğlu’nda dolaşırken, Alper’ le aynı kitapçıya girer. Çapkın bir adam olan Alper, Ada’nın güzelliğinden etkilenir ve Ada’yı takip etmeye başlar. Tanışma bahanesiyle, Ada’nın aradığı kitabı bulup alan Alper, kitabı Ada’ya hediye eder.
Yaşanacak tutkulu aşk işte bu kitapla başlar. Alper sürdürdüğü hayatın içerisinde Ada’ya yer açmaya çalıştıkça, kendi alanının daraldığını fark eder. Ada, Alper’in kanındaki mikroptan habersiz aşkının keyfini çıkarmaktadır.
Ada ve Alper, becerebildikleri kadarıyla, hayatın izin verdiği ölçüde aşklarını yaşarlar.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Altan Erkekli (O… Çocukları)

O… ÇOCUKLARI

film

Yönetmen: Murat Saraçoğlu
Oyuncular: Demet Akbağ, Özgü Namal, Sarp Apak, Altan Erkekli, İpek Tuzcuoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Mahir İpek, Gökhan Atalay, Selen Uçer, Deniz Özerman
Senaryo: Sırrı Süreyya Önder
Yapımcılar: Selay Tozkoparan
Görüntü Yönetmeni: Cengiz Uzun
Yapım Yılı: 2008
Tür: Komedi, Drama


Yıl 1981... Türkiye, askeri rejimin yönetimi altındadır. Hayat kadınlarının çocuklarına bakıcılık yapan emanetçi annenin, evinin ekseninde inanılmaz olaylar gelişecektir. Hayata dair tüm gerçeklerin ve duyguların iç içe örüldüğü bu evde yaşanacak dram ve trajik komik olaylar hafızalardan silinmeyecek. Unutulmayacak bir senaryo ve muhteşem bir oyuncu kadrosu... Beğenerek izlediğiniz oyuncuları sürpriz karakterlerle izleyeceksiniz...yılın beklenen senaryosu.. Üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışılıyor ve çekimler gizlilikle yürütülüyor... Bir dönem filmi ve tüm dönemlerde geçerli olan duyguların filmi...

EN İYİ SENARYO

Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal (Üç Maymun)

film

EN İYİ MÜZİK

Aria Müzik (Issız Adam)

film

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Gökhan Tiryaki (Üç Maymun)

film

GENÇ YETENEK ÖDÜLÜ

Ahmet Rıfat Şungar (Üç Maymun)

film

TURKCELL İLK FİLM ÖDÜLÜ

Özcan Alper (Sonbahar)

film

YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ